bip.gov.pl
A A A K
SmodBIP

TRASY

Punkt dostępu Strefy MTB (oznaczenie)

Logo Strefy MTB

Zarząd Strefy MTB

Uroczystość otwarcia Strefy MTB Sudety

Mapa z trasami MTB Sudety

Trochę historii

"W sobotę 22.02.2014 r., w Chacie pod Sową w Sokolcu, miało miejsce spotkanie grupy inicjatywnej zmierzającej do objęcia jednolitym systemem górskich tras rowerowych Gór Sowich i Suchych. Wśród zebranych byli przedstawiciele władz lokalnych z Mieroszowa, Głuszycy, Walimia, Pieszyc, Nowej Rudy, Dzierżoniowa, Bielawy i Stoszowic oraz działających na ich terenie Stowarzyszenia Przyjaciół Głuszycy, Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich, grupy kolarskie: Lincoln Electric Bike Team Bielawa, Strefy MTB Głuszyca oraz środowiska rowerzystów górskich z terenu Srebrnej Góry.

Zebrani jednomyślnie zdecydowali o utworzeniu stowarzyszenia po nazwą Strefa MTB Sudety. Zadaniem Stowarzyszenia jest uporządkowanie górskich tras rowerowych na obszarze w/w gmin, a w dalszej kolejności budowa nowoczesnego zintegrowanego produktu turystycznego dla wykładniczo rosnącej grupy miłośników MTB. Celem jest osiągniecie poziomu przygotowania tras reprezentowanego przez wiodące ośrodki kolarstwa górskiego w krajach zachodnich, gdzie kolarze górscy mają do dyspozycji szeroki zakres usług uwzględniających ich potrzeby (m.in. oznaczone trasy, profesjonalnie przygotowane i wyposażone punkty dostępu, punkty noclegowe zaadaptowane dla potrzeb kolarzy górskich).

Jeszcze przed zebraniem założycielskim członkowie grupy inicjatywnej przeprowadzili szereg ustaleń z Wójtami i Burmistrzami w/w gmin i Nadleśnictwami opiekującymi się tym terenem. Siłą stowarzyszenia jest też to, że w jego prace są zaangażowani pasjonaci kolarstwa górskiego z w/w okolicy a także sprawni organizatorzy. Jako wyjątkowe należy też ocenić, że opieka i rozbudowa produktu turystycznego na terenie tak wielu podmiotów, ma być realizowana przez organizację pozarządową. Użytkownicy tras rowerowych będą mieli do dyspozycji rozległy i spójny system profesjonalnych tras, który pozwoli na poruszanie się po całym obszarze Strefy MTB Sudety i w konsekwencji zachęci do zatrzymania się w okolicy na więcej niż jeden dzień. Oczekiwanym efektem finalnym pracy Stowarzyszenia jest więc również podniesienie atrakcyjności turystycznej wszystkich gmin objętych projektem Strefa MTB Sudety.

POWSTAŁO STOWARZYSZENIE

Obecni na zebraniu założycielskim zatwierdzili Statut Stowarzyszenia Strefa MTB Sudety oraz powołali swoje władze wykonawcze i kontrolne.

W wyniku wyborów do pracy w Zarządzie Stowarzyszenia wybrani zostali:

1. Janusz Pawłowski – Prezes Stowarzyszenia Strefa MTB Sudety
2. Piotr Walczak – Skarbnik Stowarzyszenia MTB Sudety
3. Marek Janikowski
4. Artur Jarczok
5. Krzysztof Sadurski
6. Ireneusz Rogalski
7. Łukasz Pokorski

a do Komisji Rewizyjnej:

1. Karol Szyszka - Przewodniczący
2. Piotr Kunigowski
3. Paweł Brzozowski

12 sierpnia podczas posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich miała miejsce uroczystość podpisania umowy ze Stowarzyszeniem Strefa MTB Sudety. Umowa dotyczy prowadzenia i rozwoju produktu turystycznego, jakim jest właśnie Strefa MTB Sudety.

Strefa MTB Sudety to produkt turystyczny, który swoim zasięgiem obejmuje tereny od Mieroszowa aż do Srebrnej Góry. Przebiega przez całe pasmo Gór Sowich, części Gór Kamiennych i Wałbrzyskich, który ma na celu wpływać na rozwój regionu oraz zbudowanie trwałego skojarzenia z produktem jako: „Najlepsze Miejsce dla Fanów Kolarstwa Górskiego”.

Strefa MTB Sudety to 500 km tras, doskonale przygotowanych, różnorodnych pod względem długości i skali trudności, na terenach których znajduje się mnóstwo atrakcji turystycznych oraz miejsc do aktywnego wypoczynku oraz nietuzinkowych, często tajemniczych zabytków. Produkt integruje coraz większe środowisko fanów MTB na terenie naszych gmin, trwale łączy działalność władz samorządowych z aktywnym rozwojem turystyki w regionie. Nie mamy wątpliwości że będzie to duży sukces w kontekście rozwoju regionu, trendu na zdrowy styl życia, trendu na budowę produktów regionalnych, sukces zauważalny w mediach lokalnych jak i ogólnopolskich. Organizacyjnie i finansowo produkt wspierają Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich, Stowarzyszenie Przyjaciół Głuszycy i Gmina Mieroszów. Oczywiście nic nie zadziało by się bez bardzo dobrej współpracy z Nadleśnictwami: Wałbrzych, Świdnica, Jugów i Bardo Śląskie, z którymi Stowarzyszenie Strefa MTB Sudety podpisze niebawem stosowne porozumienia.

Oficjalne otwarcie Stefy MTB Sudety nastąpiło 14 września 2014 roku podczas zawodów MTB w Głuszycy. Do tego dnia zostały zakończone wszystkie prace związane z oznakowaniem tras.  Postawione duże tablice w punktach dostępu z mapą, regulaminem i profilami tras. Zostanie wydana mapa papierowa w skali 1:25 000.

W dalszych działaniach będą tworzone punkty serwisowe, certyfikacja bazy noclegowej i gastronomicznej oraz strona www.

CYKL IMPREZ STREFY MTB SUDETY

IV Wyscig MTB-Puchar Gór Sowich ( Walim)

II Sowiogórski Maraton Rowerowy (Bielawa)

III Otwarte Mistrzostwa Srebrnej Góry Muflon MTB (Srebrna Góra)

I wyścig MTB „PODZIEMIA OSÓWKI” (Głuszyca)Opublikował: Artur Jarczok
Publikacja dnia: 23.09.2014
Podpisał: Artur Jarczok
Dokument z dnia: 26.10.2013
Dokument oglądany razy: 4 435