bip.gov.pl
A A A K
SmodBIP

SPORT W GMINIE

Funkcja sportu w Gminie Walim realizowana jest również przez podmioty:

SPORT SAMOCHODOWY:

-AUTOSPEEDWAY-RAJDY SAMOCHODOWE

http://www.autospeedway.pl/    e-mail: event@autospeedway.pl

-WALIM RAJDOWY- AMATORSKIE IMPREZY RAJOWE

http://walimrajdowy.pl/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SPORT ROWEROWY:

-WALIM MTB TEAM - ROWERY MTB-UDZIAŁ W IMPREZACH MASOWYCH MTB

http://www.mtbwalim.republika.pl/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SPORT  POWSZECHNY:

-UKS-UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY ,,ORLIK''-SPORT DZIECI I MŁODZIEŻY

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PIŁKA NOŻNA:

-LZS ,,SUDETY" DZIEĆMOROWICE - A KL. więcej informacji na stronie: sudetydziecmorowice.futbolowo.pl/

-LZS ,,GRODNO'' ZAGÓRZE ŚLĄSKIE - B KL. więcej informacji na stronie:  lzsgrodno.futbolowo.pl/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KLUB SPORTOWY ,,WALIM'

Historia piłki nożnej w Walimiu rozpoczęła się przy Zakładach Lniarskich „Walim” od roku 1946, pod nazwą Klub Sportowy „Wawel” Walim.


Późniejsza nazwa Klubu „Włókniarz” trwała aż do likwidacji Z.P.L Walim, do 1991 roku.
Przez lata działalności klubu przewinęło się setki piłkarzy, którzy swoją grą w piłkę dostarczyli wiele emocji sportowych mieszkańcom Walimia.
Klub Sportowy był wychowawcą piłkarzy, którzy znaleźli miejsce w klubach ligowych, a nawet reprezentacji Polski. W okresie tym najbardziej zasłużonym dla rozwoju sportu był
Pan Franciszek Jarek, długoletni trener, sędzia piłkarski oraz działacz przy współpracy z takimi ludźmi jak Pan Załęcki, Ożóg, Białowąs, Mazur, wychował i rozwinął wiele talentów piłkarskich z niewielkiego środowiska jakim jest Walim.
Największym talentem był bramkarz Jan Karwecki, który grał w klubach; Górnik Wałbrzych,
Lech Poznań, Szombierki Bytom, Wisła Kraków, Czakorii Kraków.
Został powołany do Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej.

 

 

Wychowankami Włókniarza Walim byli też inni świetni bramkarze i piłkarze III i II Ligi, Leszek Żybura, Ryszard Gardyna, Jarek Kubasiewicz. Źle się stało, że po likwidacji Z.P.L. Walim nikt przez kilka lat nie zainteresował się klubem. Warunki były idealne, byli piłkarze, sprzęt sportowy, jak również szatnia i działacze sportowi.

 

W roku 1996 z inicjatywy sympatyków, dokonano próby reaktywowania działalności Klubu Sportowego pod nazwą K.S. ,,Walim”.
Wybrano zarząd, opracowany i zarejestrowany został statut Klubu. Nie mniej jednak na tym etapie próby się zatrzymały, ale stanowiły jednak podwalinę Klubu, która rozwinęła się w 1997 roku. Zdzisław Jarek poważnie zabrał się do tworzenia Klubu Sportowego.
Pełniąc funkcję Przewodniczącego Związku ,,Solidarność” postanowił organizować pod szyldem organizacji mecze piłkarskie. Prowadząc sklep odzieżowy ufundował koszulki dla byłych piłkarzy ,,Włókniarz” i drużynie składającej się z młodzieży Walimia.
Działając w ten sposób odbyło się pięć meczy w piłkę nożną, które to zachęciły młodzież do stworzenia nowego klubu sportowego w Walimiu. Po rozmowie w siedzibie ,, Solidarności”
w Domu Kultury Walim, gdzie młodzież deklarowała się reaktywować się sport jakim jest piłka nożna. W roku 1997 odbyły się wybory do zarządu Klubu Sportowego, prezesem został Pan Zdzisław Jarek, V-ce prezesem Roman Pełdiak, członkami: Andrzej Klajber, Henryk Krzęć a trenerem Leszek Żybura. Nastąpił pełen rozwój prac na boisku oraz w lokalu przeznaczonym na Klub sportowy. Nowo wybrany prezes Zdzisław Jarek zebrał ludzi, którzy okazali się wielkimi sympatykami i oddanymi dla piłki nożnej. W 10-letniej kadencji odbyło się wiele społecznych prac związanych z rozwojem powstania Klubu Sportowego ,,Walim”.
W efekcie zostało wyremontowane pomieszczenie około 70m2 ( całkowicie zniszczone) pod przyszły Klub Sportowy. W ramach remontu wykonano następujące prace: zainstalowano instalację elektryczną, zainstalowano instalację wodno-kanalizacyjną, roboty murarskie i tynkarskie, malowanie pomieszczeń, wymian drzwi, podłóg i okien, położenie płytek ceramicznych.Następnie prace zostały przeprowadzone na boisku sportowym: całkowite ogrodzenie, wybudowanie trybun na około 180 miejsc siedzących, wybudowanie wiat dla gości i gospodarzy, zadaszenie trybun, zainstalowanie oświetlenia na boisku, kapitalna naprawa płyty boiska.

Wieloletnim działaczem i filarem Klubu sportowego ,,Włókniarz” jak i odradzającym się
K.S. ,,Walim” był Henryk Krzęć.
Pełniąc różne funkcje jako działacz sportowy oraz po przez jego pracę, wykazał wielkie oddanie dla sportu. Życzyłoby się wszystkim organizacjom sportowym żeby miały w swoich szeregach takiego działacza. Odznaczony przez O.Z.P.N. Wałbrzych w krzewieniu rozwoju
Piłki Nożnej w Województwie Wałbrzyskim.
W wyborach do Zarządu Klubu Sportowego w roku 1997 w odradzającym się Klubie został
wybrany na V-ce prezesa Roman Pełdiak.
Pełniąc funkcje w Radzie Gminy Walim, Przewodniczącego Rady okazał się również wielkim działaczem sportowym. Pomógł uzyskać pierwsze pieniądze w formie dotacji.
Był V-ce prezesem, który załatwił wiele spraw związanych z uzyskaniem lokalu pod przyszły Klub Sportowy od syndyka po Z.P.L. Walim. Zajmował się dokumentacją, która w początkowych krokach powstającego Klubu była bardzo trudna. Dzięki Romanowi Pełdiakowi wiele prac, które musiały być zrobione i potrzebne zostały wykonane dzięki jego zaangażowaniu. Jednym z wielu działaczy był Tadeusz Kołodziej.
W 10-leciu nowopowstającego Klubu obecność i zaangażowanie się w rozwój sportu po przez poświęcenie czasu i pracy nad rozwojem sportu.
Dzięki takim działaczom jak Tadeusz Kołodziej, Klub Sportowy mógł się rozwijać.
Duże podziękowania należą się władzy Urzędu Gminy Walim, która widząc takie potrzeby społeczne, wsparła finansowo i administracyjnie stowarzyszenie o nazwie Klub Sportowy ,,Walim”. Podziękowania należą się Pani dr Małgorzacie Janik, która objęła opieką medyczną piłkarzy. Zarząd K.S ,,Walim” wiedział jak wielką potrzebą było oświetlenie boiska sportowego. W okresie gdy Pan Adam Hausman był Radnym Gminy Walim po przez prośby i porozumienie z prezesem K.S. ,,Walim” Zdzisławem Jarkiem i rozmowie z Panią Poseł Katarzyną Mrzygłocką zostało zamontowane oświetlenie na boisku sportowym, ufundowane osobiście przez Panią Poseł Katarzyną Mrzygłocką.
Teraźniejszy Wójt Adam Hausman i Rada Gminy Walim kontynuują wszelką pomoc, która jest potrzebna do funkcjonowania Klubu Sportowego.

Zaangażowanie się prezesa Zdzisława Jarka, klub sportowy uważany był za jeden z najbardziej rozwijających w regionie. W 10-letniej kadencji odbyło się dużo poważnych imprez sportowych. W roku 2002 odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów dekad 17.
Na boisku sportowym w Walimiu odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy Odrą Opole a Stal Rzeszów. Następnie odbyły się Mistrzostwa Okręgu o Puchar Polski pomiędzy Orzeł Ząbkowice a Sparta Świdnica. Głównym celem Klubu jest rozwój kultury sportowej,
jak i walka z patologią społeczną. Klub Sportowy współpracował ze Szkoła Podstawową
i Gimnazjum Walimiu. Przy drużynie seniorów ,,B” klasy, prowadzona była również drużyna juniorów.
Odbywały się nie tylko imprezy w grę piłką nożną ale również imprezy lekkoatletyczne,
w których brały udział dzieci mieszkające na terenie Walimia i okolicy.
Widząc taka potrzebę rozwoju sportu Zarząd K.S. ,,Walim”, członkowie, sympatycy i sponsorzy pomogli w działalności Klubu, za co należą się wszystkim duże podziękowania.
Jednym z organizatorów i sponsorów, który pomógł postawić pierwsze kroki  działalności Klubu w latach 1997-2007 był, były piłkarz ,,Włókniarza” Walim Jan Zając.
Pełniąc funkcje dyrektora  A.B.K. Walim, pomógł naprawić okna i drzwi, wykonał wieszaki i ławki dla piłkarzy w Klubie Sportowym, które są niezbędne w funkcjonowaniu Klubu.
Wszystkie wykonane wówczas elementy wyposażenia służą do dnia dzisiejszego. W późniejszym okresie J. Zając pełnił funkcję V-ce prezesa Zarządu K.S. ,,Walim”. Swoim wieloletnim doświadczeniem pomagał w rozwoju sportu w Walimiu. Był głównym organizatorem i sponsorem organizowanych zawodów lekkoatletycznych dla dzieci i młodzieży Walimia i okolic.
W okresie wakacji szkolnych Prezes Zarządu Zdzisław Jarek przez 10 lat kadencji był wysoko docenianym przez Władze Urzędu Gminy Walim jak i sympatyków piłki nożnej.
Pełniąc funkcję Radnego Gminy był członkiem Komisji Kultury Sportu i Turystyki.
Odznaczony przez Okręg Związku Piłki Nożnej i Wałbrzych, srebrna i złotą odznaką w Krzewieniu Sportu Piłki Nożnej w Województwie Wałbrzyskim.
Dzięki zaangażowaniu się przez Zdzisława Jarka i ludzi którzy z nimi współpracowali mogliśmy świętować nowe 10-lecie Klubu Sportowego ,,Walim”.

Najbardziej zasłużeni dla Klubu Sportowego ,,Walim”, którzy poświęcili swój cenny czas, pieniądze i pracę w rozwój Klubu w latach 1997-2007 r. byli:
Prezes Zarządu – Zdzisław Jarek
V-ce Prezes – Roman Pełdiak
V-ce Prezes – Jan Zając
V-ce Prezes – Jacek Golonka

Członkowie Zarządu K.S. ,,Walim”
- Andrzej Kaliber
- Bogdan Kohlschreiber
- Henryk Kręć
- Grzegorz Grzegorzek
- Ireneusz Pokora
- Daniel Adamczyk

Trenerzy K.S. ,,Walim”
- Leszek Żybura
- Andrzej Kohlschreiber
- Ireneusz Pokora
- Tadeusz Kołodziej
- Czesław Kołodziej


Mamy nadzieję służyć mieszkańcom i osiągać wspaniałe wyniki sportowe, wychowywać w kulturze i duchu sportowym dzisiejsze i przyszłe pokolenia.
Wszyscy piłkarze, sympatycy, sponsorzy i mieszkańcy Walimia.

Klub Sportowy Walim został założony w 1997 r. Został reaktywowany po długoletniej przerwie w działalności, minionego klubu sportowego „Włókniarz Walim”, który działał z inicjatywy byłych zakładów przemysłu lniarskiego w Walimiu. Reaktywacją klubu sportowego zajęli się członkowie i zawodnicy byłego klubu „Włókniarza Walim”.

Od 1997 r. długoletnim prezesem K.S. Walim był Zdzisław Jarek, który tak jak inni ówcześni działacze, przysłużył się klubowi wieloletnią inicjatywą w działalności na rzecz rozwoju piłki nożnej.

Klub działa nie przerwanie od 1997 r. W swoich sportowych osiągnięciach plasuje się w czołówce tabeli klasy B.

Od 2007r. zmienił się zarząd klubu, w którego skład wchodzą obecni członkowie:
Prezes – Tadeusz Kołodziej
Vice Prezes – Andrzej Klajber
Skarbnik       – Ryszard Mazur
Sekretarz     – Bogdan Kubasiewicz

Trenerzy oraz członkowie wspomagający działalność klubu:

Trener Seniorów – Ireneusz Pokora
Trener Juniorów – Łukasz Wawrzyniak
Kierownik klubu – Marian Schmidt
Opiekunowie boiska i szatni – Leszek Żybura oraz Bogdan Kubasiewicz

Wśród wielu imprez sportowych, dnia 29.07.2007r. odbyła się uroczystość 10- lecia istnienia Klubu Sportowego Walim.
Okoliczność ta została uczczona meczem towarzyskim zawodników A- klasowej drużyny byłego klubu Włókniarza Walim oraz obecnego klubu K.S. Walim. Swoją obecnością zaszczycił nas wójt gminy Walim, Pan Adam Hausman. Na imprezie panowała bardzo miła atmosfera oraz duch sportowy. Po meczu sportowcy zostali zaproszeni na mały poczęstunek.

                                                          * * * * *

 Opublikował: Artur Jarczok
Publikacja dnia: 27.02.2012
Podpisał: A J
Dokument z dnia: 05.07.2011
Dokument oglądany razy: 7 123